Biznes

Kiedy restauratorzy muszą wymienić kasy fiskalne na kasy online?

Kiedy restauratorzy muszą wymienić kasy fiskalne na kasy online
Kiedy restauratorzy muszą wymienić kasy fiskalne na kasy online

Ministerstwo Finansów komunikuje zmiany fiskalne, które spowodują, że w najbliższej przyszłości dotychczasowe kasy rejestrujące zostaną zastąpione przez kasy online. Wymiana starych kas na nowe urządzenia będzie dokonywana stopniowo. Kiedy restauratorzy będą musieli wymienić kasy fiskalne?

Wymiana kas dla restauratorów

Kasa fiskalna online do restauracji będzie musiała zostać zakupiona, zafiskalizowana i zainstalowana przez uprawnionego serwisanta w nieprzekraczalnym terminie do 1 lipca 2020 roku. Termin ten dotyczy przedsiębiorców działających w branżach gastronomicznej i hotelarskiej, sprzedawców węgla i paliw opałowych.

Czym są kasy online?

Pod pojęciem kasy online należy rozumieć nowy typ kas fiskalnych, które, za pośrednictwem internetu, będą przesyłały informacje o pracy urządzenia do Centralnego Repozytorium Kas zarządzanego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Dane ze wszystkich kas w Polsce będą zbierane w celach analitycznych i kontrolnych. Właściciele restauracji będą musieli zapewnić m.in. połączenie kasy z internetem, aby dane mogły być przesyłane w trybie ciągłym, jak wymagają tego zmiany w prawie.

Jaka kasa online do restauracji?

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gastronomiczną stają w wyniku zmian legislacyjnych w obliczu konieczności zakupu nowej kasy fiskalnej online. Jednak założenia właściwe dla niej spełni wielofunkcyjny kasoterminal, który przynieść może wiele korzyści dla restauratorów.

To urządzenie, które nie jest kolejną kasą fiskalną, ale przełomowym rozwiązaniem, łączącym w sobie zalety urządzenia fiskalnego, terminala oraz systemu do zarządzania sprzedażą. Przykładem niech będą dwa nowoczesne kasoterminale: iPOS smart oraz iPOS smart +. Oba modele spełniają wymogi prawne dotyczące kas online, automatycznie łącząc się z Centralnym Rejestrem Kas. 

Przynoszą jednak wiele innych funkcjonalności użytkownikom: pozwalają wystawiać faktury VAT w sposób niemal automatyczny, po wpisaniu wyłącznie numeru NIP odbiorcy produktu lub usługi. Umożliwiają przyjmowanie płatności bezgotówkowych kartą, obsługę kilku klientów jednocześnie – poprzez dzielenie i parkowanie paragonów. 

Wybierając kasoterminal do restauracji, uzyskuje się urządzenie, które spełnia wiele różnych funkcji, niezbędnych dla właścicieli restauracji, a przy tym pozwala wysyłać wszystkie wymagane informacje do repozytorium. 

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować!