Praca na etacie nie jest dla każdego. Wiele osób zdecydowanie lepiej czuje się, pracując na własnych zasadach, bez szefa nad głową. Indywidualna działalność gospodarcza ma wiele zalet, ale nie można też zapominać o jej wadach i zagrożeniach płynących z jej prowadzenia. Co trzeba mieć na uwadze? Jakie są wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej?
Z czym wiąże się indywidualna działalność gospodarcza?
Założenie własnej firmy to skok na głęboką wodę. Dlatego warto zawczasu zebrać jak najwięcej informacji na ten temat. Indywidualna działalność gospodarcza to inaczej firma jednoosobowa. Według Ustawy Prawo Przedsiębiorców jest to „zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły”. Ten rodzaj działalności cechuje się dużą elastycznością. Prowadząc firmę jednoosobową, można zajmować się handlem, wytwórstwem i wszelkiego typu usługami. Wbrew pozorom indywidualna działalność gospodarcza nie oznacza, że wszystko w swojej firmie musisz robić sam. Istnieje możliwość zatrudniania pracowników, a także współpracy z różnymi podmiotami (np. na zasadzie umów B2B). charakterystyczne dla jednoosobowej działalności jest jednak to, że właściciel firmy odpowiada za jej zobowiązania całym swoim majątkiem. Jeśli więc Twoja firma się zadłuży, będziesz musiał spłacić wierzycieli z własnej kieszeni.
Zalety jednoosobowej działalności gospodarczej
Indywidualna działalność gospodarcza nie bez powodu jest najpopularniejsza wśród polskich przedsiębiorców. Ma ona naprawdę sporo zalet. Wśród najważniejszych można wymienić:
- łatwość założenia firmy – wystarczy wypełnić i złożyć w urzędzie jeden formularz (jest to możliwe także przez internet, bez wychodzenia z domu),
- brak wymogów tworzenia kapitału zakładowego – w zasadzie zerowe początkowe koszty założenia działalności,
- elastyczność w otwieraniu, zawieszaniu i likwidacji działalności gospodarczej – co pozwala np. uniknąć zbędnych kosztów, gdy zlecenia nie dopisują,
- możliwość wyboru najkorzystniejszej formy opodatkowania – spośród ryczałtu ewidencjonowanego oraz podatku od osób fizycznych (PIT) według skali podatkowej lub stawki liniowej,
- prosta księgowość – mniejsze ryzyko kosztownych pomyłek i niskie koszty obsługi księgowej,
- ograniczone obowiązki sprawozdawcze – mniej formalności dla przedsiębiorcy.
Istotny jest też fakt, że do momentu przekroczenia wartości sprzedaży w wysokości 200 000 zł można dobrowolnie stać się płatnikiem VAT. Jest to korzystne np. przy współpracy z innymi przedsiębiorstwami (B2B).
Podsumowując, indywidualna działalność gospodarcza jest prosta w założeniu i prowadzeniu, a jednocześnie daje naprawdę duże możliwości – także w zakresie rozwoju biznesu.
Wady jednoosobowej działalności gospodarczej
Lista wad jednoosobowej działalności gospodarczej jest zdecydowanie krótsza. Niech Cię to jednak nie zmyli, ponieważ są one dość istotne. To przede wszystkim:
- odpowiedzialność całym majątkiem za zobowiązania firmy – wspomniane już ryzyko finansowe związane z działalnością indywidualną,
- obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia do ZUS – przedsiębiorcy prowadzący indywidualną działalność płacą pełne składki ZUS i na ubezpieczenie zdrowotne niezależnie od tego, czy odnotowują dochody (przez pierwsze 2 lata obowiązują preferencyjne stawki, tzw. mały ZUS),
- konieczność podstawowej znajomości przepisów związanych z opodatkowaniem – bez tego trudno będzie Ci z sukcesem prowadzić firmę, nawet przy solidnej obsłudze księgowej.
Dodatkowo nie można zapominać, że indywidualna działalność gospodarcza oznacza dużą odpowiedzialność. Często wiążę się ze znacznie dłuższymi godzinami pracy niż etat, szczególnie na początkowym etapie. Przedsiębiorca cały czas musi pilnować swojej firmy, nie ma płatnego urlopu i innych przywilejów, które otrzymują pracownicy etatowi. Dlatego przed założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej warto dobrze się zastanowić!
Dodaj komentarz