Biznes

Ryczałt ewidencjonowany – kiedy będzie opłacalny dla przedsiębiorstwa

Ryczałt ewidencjonowany – kiedy będzie opłacalny dla przedsiębiorstwa
Ryczałt ewidencjonowany – kiedy będzie opłacalny dla przedsiębiorstwa

Osoby chcące prowadzić działalność gospodarczą stają przed wieloma ważnymi decyzjami, do których należy m.in. ta dotycząca wyboru sposobu opodatkowania PIT. Formę taką wybiera się już na etapie zakładania firmy. Ewentualna zmiana jest możliwa, ale należy ją zgłosić w US do 20 stycznia następnego roku kalendarzowego. Jest to dość długi okres, dlatego należy się dobrze zastanowić jaka forma opodatkowania będzie dla nas najkorzystniejsza.

Co należy wziąć pod uwagę, wybierając sposób opodatkowania?

Wybierając outsourcing usług księgowych, zawsze można liczyć, że profesjonaliści z branży księgowej i podatkowej pomogą nam zdecydować się na najkorzystniejszą opcję opodatkowania. Warto pamiętać, że jeśli przedsiębiorca podczas rejestracji nie wybierze sposobu opodatkowania, automatycznie będzie zobowiązany do rozliczania na zasadach ogólnych, które nie zawsze będą dla niego korzystne. Należy dobrze zastanowić się, w jaki sposób chcemy się rozliczać z US i przeanalizować sytuację pod kątem wysokości spodziewanych przychodów, kosztów ich uzyskania oraz planowanych wydatków.

Ryczałt ewidencjonowany jako jedna z form rozliczenia PIT

W niektórych sytuacjach specjaliści prowadzący outsourcing usług księgowych proponują ryczałt ewidencjonowany jako jedną z form rozliczenia podatku. Jest to jedna z form dopuszczalnych przez tzw. rachunkowość uproszczoną. Ryczałt polega na obliczaniu podatku dochodowego od przychodu, którego w przeciwieństwie do rozliczenia podatku na zasadach ogólnych nie pomniejsza się o koszty uzyskania przychodu. Tę metodę rozliczania z fiskusem zaleca się przedsiębiorstwom nieponoszącym wysokich kosztów uzyskania przychodów, gdyż w tym wypadku nie odlicza się ich od podatków. W formie opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym wysokość stawki od przychodów jest określona z góry i zróżnicowana dla poszczególnych działalności.

Dla kogo ryczałt ewidencjonowany?

Nie każdy przedsiębiorca może zdecydować się na ryczałt ewidencjonowany. W niektórych przypadkach nie będzie on korzystny, a w innych nie będzie możliwy ze względu na rodzaj prowadzonej działalności. Przykładowe stawki ryczałtu to:

  • 20% dla działalności prowadzonej w formie wolnych zawodów np. lekarzy, korepetytorów czy tłumaczy,
  • 8,5% dla przedszkoli,
  • 17% dla usług parkingowych, hotelarskich czy fotograficznych,
  • 3% dla przychodów z działalności gastronomicznej.

Większość powyższych stawek zdawać by się mogła korzystniejsza od stawek podatkowych stosowanych rozliczeniach na zasadach ogólnych (18,32%), czy w podatku liniowym (19%), jednak należ wziąć pod uwagę ilość ponoszonych kosztów działalności. W sytuacji firm ponoszących wysokie koszty np. na zakupy firmowe ryczałt ewidencjonowany może się okazać nieopłacalny nawet pomimo dość niskich stawek podatkowych. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej może się okazać, że korzystniejsza jest niższa podstawa opodatkowania niż niższa stawka podatkowa. Poza tym obsługa księgowa spółek zwraca uwagę, że osoby wybierające ryczałt ewidencjonowany nie mogą rozliczać się wspólnie z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujący dzieci nie mogą także korzystać z ulg podatkowych na dzieci, a pracodawcy nie mogą odliczać kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników.

Przychód w ryczałcie ewidencjonowanym, czyli właściwie, co?

Dobra wiadomość jest taka, że chociaż w przypadku rozliczania się ryczałtem ewidencjonowanym nie można odliczyć kosztów prowadzania działalności, to przychód, który podlega opodatkowaniu, stanowi kwotę pomniejszoną o VAT należny, składki na ubezpieczenie społeczne i 7,75% wymiaru składki zdrowotnej. Dopiero tak uzyskana kwota stanowi podstawę opodatkowania.

Forma opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym może w wielu przypadkach być korzystna, jednak obsługa księgowa spółek zawsze przeprowadza wnikliwą analizę potencjalnych przychodów i kosztów. Dopiero po wywiadzie z klientem i gruntownym rozpatrzeniu wszelkich możliwych sytuacji jest w stanie doradzić właściwą formę opodatkowania.

źródło: mddp-outsourcing.pl – doradztwo księgowe Warszawa

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować!