Biznes

Due dilligence – czym jest i kiedy się je wykonuje? Wyjaśniamy!

Due dilligence – czym jest i kiedy się je wykonuje? Wyjaśniamy!
Due dilligence – czym jest i kiedy się je wykonuje? Wyjaśniamy!

Kupno gotowej firmy niesie ze sobą wiele korzyści – jednak jeśli zdecydujemy się na zakup bez pewności, czy jest to opłacalne, możemy stracić znaczne sumy. Due dilligence to usługa, w której zlecamy zweryfikowanie opłacalności oferty zewnętrznej firmie. Jak dokładnie przebiega?

Kupno firmy bez ryzyka

Cały proces nabycia przedsiębiorstwa jest co prawa legalny i bezpieczny – co nie oznacza, że nie wiąże się z ryzykiem. Jeśli kupimy w korzystnej cenie firmę, która straciła swoją dawną wartość i renomę lata temu, przywrócenie jej dawnego statusu będzie związane z ogromną inwestycją, nieraz przekraczającą cenę zakupu firmy z dużo lepszą sytuacją. To samo tyczy się kupna firm z negatywną historią podatkową lub prawną – warto najpierw zweryfikować wszystkie newralgiczne obszary wybranej firmy, decydując się na due dilligence. Czym właściwie jest ten proces?

Analiza opłacalności kupna firmy

Due dilligence to szczegółowa analiza, która pozwala określić rzeczywisty stan nabywanej firmy, co może posłużyć za podstawowy argument w negocjacjach. Analizie poddaje się kondycję finansową, prawną, podatkową, handlową, a nawet – technologiczną. Badanie pozwala przedstawić potencjalnemu nabywcy prawdziwy obraz firmy „bez tajemnic”, a to wszystko za sprawą wspólnej pracy specjalistów z zakresu prawa, ekonomii i marketingu. Jeśli skorzystamy z tej usługi, wybrany podmiot może następnie pomóc w negocjacjach ze sprzedawcą, powołując się na wyniki przeprowadzonych badań. Analizy tego typu wykonuje na przykład Crowe.com/pl.

Warto pamiętać o tym, aby poinformować sprzedawcę o przeprowadzanej analizie. Powinien on bowiem podpisać z wybraną przez nas firmą umowę, która zabezpieczy obie strony przed potencjalnym wyciekiem danych – zdobyte informacje mają być wykorzystywane tylko na potrzeby konkretnego badania i nie mogą „pójść w świat”.

Due dilligence to podstawowy krok przy opłacalnej inwestycji w gotowe przedsiębiorstwo. Gdy jest się świadomym sytuacji firmy, jej przeszłości i potencjalnych zagrożeń i strat, można bez przeszkód przeprowadzić transakcję!

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować!