Finanse

Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe?

Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe?
Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe?

Niejednokrotnie korzystamy z usług biura rachunkowego przez kilka, a nawet kilkanaście lat, dlatego wybór odpowiedniej firmy jest niezwykle istotną kwestią, nad którą zastanawia się wielu przyszłych i obecnych przedsiębiorców. Jak wybrać profesjonalne biuro rachunkowe? Czym powinna charakteryzować się firma oferująca usługi tego typu? Takie i podobne pytania zadaje sobie wiele osób szukających biura, które spełni ich oczekiwania.

Profesjonalne biuro rachunkowe – praktyczne informacje

Wielu początkujących przedsiębiorców nie chce lub nie ma wystarczającej ilości wolnego czasu, aby przygotowywać niezbędne dokumenty do rejestracji firmy. Konieczność zgłoszenia się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego również wymaga poświęcenia sporego wycinka dnia. Biuro rachunkowe powinno pomóc w załatwieniu wszystkich formalności, dzięki czemu przedsiębiorca może skupić się na tym co najważniejsze, czyli doskonaleniu swoich produktów bądź usług. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze biura?

  • Zakres oferowanych usług to jeden z najważniejszych kryteriów. Fakt, że obecnie nie korzystamy z danej usługi nie oznacza, że nie będziemy korzystać z niej w przyszłości. Im większy zakres działalności biura rachunkowego, tym lepiej. Świadczy to m.in. o profesjonalizmie i kompleksowej obsłudze klientów. Informację o typie świadczonych usług w większości przypadków można znaleźć na stronie internetowej.
  • Kolejną istotną kwestią jest sposób kontaktu. Niejednokrotnie przedsiębiorcy preferują wyłącznie kontakt drogą elektroniczną. Jest to jedna z najwygodniejszych metod przesyłania skanów faktur, rachunków i umów. Przed wyborem konkretnego biura, warto sprawdzić czy jest taka możliwość. Niektóre sprawy wymagają również osobistego kontaktu. Profesjonalne biuro rachunkowe powinno oferować możliwość organizowania spotkań z przedsiębiorcą, w trakcie których są omawiane wszystkie bieżące sprawy.
  • Wielu przedsiębiorców narzeka na zbyt długi czas oczekiwania na odpowiedź, nawet w przypadku bardzo ważnych kwestii. Biuro rachunkowe powinno najszybciej jak to możliwe odpowiadać na pytania swoich klientów. Jest to niezwykle istotne w przypadku początkujących przedsiębiorców, którzy nie są jeszcze zaznajomieni chociażby z przepisami dotyczącymi podatków.

Biuro rachunkowe – co jeszcze wziąć pod uwagę?

W księgowości ważna jest nie tylko znajomość obowiązujących przepisów, ale również doświadczenie, dlatego warto sprawdzić kto konkretnie będzie obsługiwał naszą firmę. Dobrze dowiedzieć się, czy dana osoba posiada certyfikaty lub czy systematycznie się dokształca. Nie jest to obowiązkowe, ale świadczy o profesjonalizmie i chęci ciągłego podwyższania jakości świadczonych usług. Co jeszcze warto sprawdzić?

  • Bardzo istotną, choć często pomijaną kwestią jest specjalizacja biura rachunkowego. Warto pamiętać, że niektóre zajmują się wyłącznie rozliczaniem jednoosobowych działalności gospodarczych lub niewielkich firm. W przypadku gdy mamy do czynienia z biurem, które obsługuje zarówno małe, jak i średnie oraz duże przedsiębiorstwa, możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa zakładać, że zatrudnia ono prawdziwych specjalistów.

Wybór biura rachunkowego, które nie spełnia naszych oczekiwań, wiąże się ze stresem, opóźnieniami i angażowaniem dużej ilości czasu, dlatego za wszelką cenę należy tego uniknąć. Profesjonalne firmy powinny umożliwiać przede wszystkim spokojne prowadzenie biznesu, ograniczając do minimum konieczność angażowania przedsiębiorcy. Z tego względu, wybór najtańszej opcji nie zawsze jest dobrym pomysłem.


Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy BT&A Sp z o. o. Sp. k. z Poznania.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować!