Finanse

Bitcoin – nowe cyfrowe złoto?

Bitcoin - nowe cyfrowe złoto
Bitcoin - nowe cyfrowe złoto

Od momentu debiutu Bitcoina, a więc na przestrzeni przeszło 10 lat diametralnie zmieniło się nastawienie do kryptowalut. Początkowo Bitcoin służył do dokonywania płatności w sieci, a wiele osób podchodziło do niego z dużą nieufnością. Obecnie jest wykorzystywany głównie do spekulacji, ale coraz częściej inwestycję w niego traktuje się jako sposób na przechowanie wartości. Czy w związku z tym Bitcoin może pełnić rolę nowego, cyfrowego złota?

Fenomen Bitcoina

Jak wspomniano we wstępie Bitcoin zadebiutował na rynku w 2009 roku, będąc pierwszą na świecie kryptowalutą. W ciągu kolejnych 12 lat powstało wiele innych, jednak to Bitcoin nadal jest najpopularniejszy i najdroższy. Na czym polega jego fenomen?

Siła Bitcoina w odróżnieniu od powszechnie używanych walut fiducjarnych nie jest uzależniona od działań instytucji finansowych oraz polityki emitentów, czyli banków centralnych. Bitcoin stanowi zapis w specjalnym systemie kryptograficznym, a własność stwierdzana jest na podstawie przypisanego klucza. Mimo iż przy jego użyciu można dokonywać płatności w Internecie, to obecnie jest wykorzystywany głównie w celach inwestycyjnych. Pozwala na to duża zmienność kursowa, która wynika z relacji popytu i podaży. Zaznaczyć należy jednak, że podaż Bitcoina jest ograniczona i wynosi 21 mln BTC. Aktualnie na rynku znajduje się przeszło 19 mln „monet”, jednak Bitcoin nadal jest wydobywany.

Historia wyceny Bitcoina

Analiza historycznego kursu Bitcoina jest dowodem na to, że w długoterminowej perspektywie jego wartość stale rośnie. Nie przeszkadzają w tym nawet chwilowe spadki ceny, które są zjawiskiem jak najbardziej normalnym i występującym zarówno w przypadku akcji giełdowych, czy złota. Jak zatem kształtowały się ceny Bitcoina w przeszłości? W 2010 roku, a więc w początkach swojego istnienia kosztował niespełna złotówkę. Popularyzacja sprawiła, że jego cena w 2013 roku przekroczyła poziom 2 tys. złotych. Największe wzrosty miały miejsce jednak w kolejnych latach. W grudniu 2017 roku za 1 BTC należało zapłacić już przeszło 70 tys. złotych. Obecnie, a więc w sierpniu 2021 roku jego wartość kształtuje się na poziomie 180 tys. złotych. Wzrost ceny wynika przede wszystkim z faktu, że giełda Bitcoin zyskuje na popularności, a popyt na kryptowalutę zauważalny jest nawet u największych światowych inwestorów, np. Elona Muska.

Czy Bitcoin może pełnić funkcję cyfrowego złota?

Fakt, że Bitcoin długoterminowo zwiększa swoją wartość może być przesłanką, by traktować go jako cyfrowe złoto. Ograniczona podaż kryptowaluty oraz inwestowanie w nią przez coraz poważniejszych inwestorów sprawia, że jej kurs będzie się stabilizował i rósł w długim okresie. Podkreślić należy również fakt, że tego typu inwestycja jest stosunkowo bezpieczna, ponieważ Bitcoin nie jest uzależniony od działań instytucji finansowych, które mogłyby próbować sterować jego kursem. Przechowuje on wartość, chroniąc tym samym posiadany kapitał przed inflacją. Zarówno analiza dotychczasowego kształtowania się kursu Bitcoina, jak i prognozy ekspertów pozwala stwierdzić, że obecnie nadal jest on stosunkowo tani, co zachęca do zakupu, a tym samym ochrony kapitału i oczekiwania na długoterminowe zyski.

Zakup Bitcoina to inwestycja alternatywna, która pozwala zdywersyfikować portfel. Może być on wykorzystywany zarówno w celach spekulacyjnych, jak i inwestycji długoterminowej, która ma na celu zabezpieczenie majątku i osiągnięcie spektakularnych zysków w długim terminie.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować!