Finanse

Wszystko, co musisz wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym

Wszystko, co musisz wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym
Wszystko, co musisz wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym

Jakie są warunki kredytu konsolidacyjnego i czy trudno go uzyskać? W jakich sytuacjach to dobre i korzystne rozwiązanie? Sprawdź nasz miniporadnik.

Kredyt konsolidacyjny – co to takiego?

Dzięki bogatej ofercie kredytowej rozmaitych instytucji finansowych w XXI wieku stać nas (przynajmniej w teorii) na o wiele więcej niż wcześniej. Jeżeli masz stabilną historię kredytową i uniknąłeś problemów z Biurem Informacji Kredytowej, bez trudu możesz zaciągnąć kredyt gotówkowy, mieszkaniowy czy niemal dowolny inny. Oczywiście zawsze musisz mieć świadomość, że zobowiązanie tego typu należy spłacić. Masowy konsumpcjonizm i chęć prowadzenia wygodnego życia są bardzo kuszące, w związku z czym w zadłużeniach odroczonych w czasie łatwo się pogubić. Niechciane przekredytowanie prowadzi do utraty płynności finansowej, a suma kilku, z pozoru niewielkich, rat kredytowych może się okazać większa niż miesięczna pensja.

Jednym z popularniejszych rozwiązań takich kłopotów jest kredyt konsolidacyjny. Najprościej można go określić jako kredyt celowy, który przeznaczony jest na spłatę dotychczasowych zobowiązań. To swoiste „ugaszenie pożaru”, jeżeli sytuacja kredytowa wymknęła ci się z rąk. Pamiętaj, że gdy decydujesz się na kredyt konsolidacyjny, nie ma konieczności konsolidacji wszystkich zobowiązań, warto więc dokonać kompleksowej analizy, które kredyty jesteś w stanie nadal spłacać samodzielnie. W przypadku kredytu konsolidacyjnego wybrane pożyczki zostają przejęte przez bank, a ty zamiast kilku rat spłacasz jedną, odpowiednio mniejszą. To rozwiązanie bardzo wygodne, należy jednak mieć świadomość, że nadal musisz pokryć wszystkie zobowiązania, które dodatkowo są powiększone o rozmaite koszty kredytu konsolidacyjnego. W wyniku takiej operacji płacisz sumarycznie większe odsetki, są one jednak rozłożone na dłuższy czas. Kredyt konsolidacyjny jest więc świetnym sposobem na poradzenie sobie z długotrwałymi problemami finansowymi.

Jak wybrać kredyt konsolidacyjny?

O ile formalności związane z zaciągnięciem np. kredytu gotówkowego są ograniczone do minimum, o tyle w przypadku kredytu konsolidacyjnego jest ich dość sporo. Przed wydaniem decyzji bank musi przyjrzeć się twojej zdolności kredytowej oraz zaciągniętym zobowiązaniom, co wymaga precyzyjnej weryfikacji. Jeżeli wszystko jest w porządku i nic nie stoi na przeszkodzie, abyś mógł skonsolidować swoje dotychczasowe kredyty, warto przyjrzeć się ofercie rynkowej, aby wybrać najlepsze warunki kredytowe. W tym celu, oceniając opłacalność przedsięwzięcia i jego zasadność, koniecznie zwróć uwagę na:

  • wysokość raty po konsolidacji – powinna być mniejsza niż suma rat dotychczasowych zobowiązań,
  • całkowitą kwotę do spłaty – z pewnością będzie wyższa niż dotychczasowe zobowiązania, warto jednak wybrać najniższą sumę,
  • nowy okres spłaty – im dłuższy, tym więcej odsetek należy pokryć,
  • prowizję za udzielenie kredytu – czasem wymagana jest dodatkowa prowizja,
  • Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania – pozwala ona na wstępne porównanie ofert kredytowych,
  • konsekwencje wynikające z opóźnień w spłacie raty – pozwoli to na ocenę potencjalnych problemów związanych z chwilową utratą płynności finansowej,
  • wymagane zabezpieczenia – lepsze warunki kredytu konsolidacyjnego zwykle wiążą się z dodatkowym zabezpieczeniem zobowiązań, np. za pomocą hipoteki.

Kredyt konsolidacyjny ma równie wielu zwolenników, co przeciwników. Jeśli jednak dopadły cię długotrwałe kłopoty finansowe, ten typ zobowiązania może być pierwszym krokiem do spłaty zaległych pożyczek. Pamiętaj jednak, aby ostrożnie rozważyć wszystkie dostępne opcje i wybrać najlepszą możliwą ofertę.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować!