Gospodarka

W jakich krajach wydobyto najwięcej złota w 2020 roku?

W jakich krajach wydobyto najwięcej złota w 2020 roku
W jakich krajach wydobyto najwięcej złota w 2020 roku

Wydobycie złota jest działalnością globalną, prowadzoną na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Szacuje się, że na całym świecie całkowita ilość pozyskanej rudy żółtego metalu wynosi ponad 192 000 ton metrycznych. Pierwsze miejsce na podium od lat zajmują Chiny, które są największym producentem, jak również największym konsumentem królewskiego metalu. Poniżej znajdą Państwo szczegóły na temat 10 krajów, charakteryzujących się największą produkcją złota w 2020 roku. Wszystkie przedstawione dane pochodzą od Światowej Rady Złota, a stan wydobycia odpowiada źródłom na czerwiec 2021 roku.

1. Chiny – 368,3 tony

Na poziomie krajowym, Chiny były największym producentem na świecie w 2020 roku i odpowiadały za około 11 procent całkowitej globalnej produkcji kopalnianej. W ubiegłym roku produkcja spadła z 383 ton do 368 ton, co stanowi czwarty z rzędu rok spadków. Tendencja jest w dużej mierze spowodowana zaostrzeniem polityki środowiskowej narzuconej przez rząd.

2. Rosja – 331,1 ton

Ogromna większość europejskiego złota pochodzi z Rosji, która od 2010 roku co roku zwiększa swoją produkcję. W 2019 roku Rosja prześcignęła Australię, stając się drugim największym producentem na świecie. Największym nabywcą rosyjskiego złota jest rosyjski rząd, który kupuje około dwóch trzecich całego produkowanego lokalnie kruszcu.

3. Australia – 327,8 ton

Australia już osiem lat z rzędu notuje wzrost produkcji. Przemysł mineralny wytwarza ponad połowę całkowitego eksportu Australii i generuje około 8% PKB.

4. Stany Zjednoczone – 190,2 ton

Produkcja złota w Stanach Zjednoczonych spadła poniżej 200 ton po raz pierwszy od kilku lat, kontynuując spadek, który rozpoczął się w 2019 roku. Blisko 80% złota produkowanego w USA pochodzi z Nevady.

5. Kanada – 170,6 ton

Kanada w 2020 roku wydobyła o 12 ton mniej niż w roku poprzednim. Najlepszą kopalnią złota w tym kraju była kanadyjska Malartic, będąca współwłasnością Yamana Gold i Agnico Eagle, która w ubiegłym roku wyprodukowała ponad 16 ton.

6. Ghana – 138,7 ton

Ghana jest największym afrykańskim producentem złota, pokonując RPA po raz pierwszy w 2019 roku. Główne firmy z branży przeniosły swoją uwagę z Afryki Południowej do Ghany, gdzie złoża są łatwiejsze do wydobycia i – co bardzo ważne – po niższych kosztach.

7. Brazylia – 107,0 ton

Brazylia zwiększyła swoje wydobycie już trzeci rok z rzędu. Działalność górnicza gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich sześciu lat w sercu puszczy amazońskiej, gdy prezydent Jair Bolsonaro popchnął gospodarczo kraj do wykorzystania bogactw, kryjących się w Amazonii.

8. Uzbekistan – 101,6 ton

Uzbekistan po raz pierwszy przekroczył 100 ton wydobycia kruszcu w jednym roku. W tym środkowoazjatyckim kraju znajduje się Muruntau, największa na świecie odkrywkowa kopalnia złota pod względem powierzchni. Projekt, który zawiera również ogromne złoża turkusu i arsenu, osadzony jest na szczycie wzniesienia, które w opinii wielu geologów może być największą żyłą złota na świecie.

9. Meksyk – 101,6 ton

Meksyk pozostaje konkurencyjnym dla innych państw źródłem wydobycia złota. Produkcja kruszcu wzrosła z zaledwie 50,8 ton w 2008 r. do szczytowego poziomu ponad 131 ton w 2015 r., co stanowi jeden z największych wzrostów w tym przedziale czasowym.

10. Indonezja – 100,9 ton

Indonezja jest domem dla drugiej, co do wielkości, i także najwyższej na świecie kopalni złota  Grasberg, która zatrudnia aż 20 000 pracowników. Ten kraj na Południowym Pacyfiku odpowiada za wydobycie około 3% globalnej podaży.

Z kopalni do twojego sejfu

Wydobyte w kopalniach złoto przewożone jest do mennic, gdzie zostaje poddane procesowi oczyszczania. Po rafinacji kruszec przekształcany jest między innymi w sztabki złota inwestycyjnego oraz monety bulionowe. Początkującym inwestorom zaleca się wybór wyżej wymienionych form złota, gdyż są bardzo popularnym i wysoce zbywalnym towarem inwestycyjnym na rynku. Sztabki złota i walory mają różną wagę, co pozwala osobom stawiającym pierwsze kroki w inwestowaniu na lokowanie mniejszych kwot w kruszec. Firma 79 Element oferuje swoim Klientom obie formy złota inwestycyjnego, a ceny towarów są powiązane z aktualnym kursem złota na światowych giełdach, jak i z ich wartością kolekcjonerską (w przypadku monet).

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować!