Biznes

Przyszłość polskiej przedsiębiorczości rodzinnej

Przyszłość polskiej przedsiębiorczości rodzinnej
Przyszłość polskiej przedsiębiorczości rodzinnej

Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych oraz Dziennik Gazeta Prawna we współpracy z FBN Poland oraz Domem Towarowym Bracia Jabłkowscy organizują debatę polityczną połączoną z panelem ekspertów poświęconą przyszłości polskiej przedsiębiorczości rodzinnej. Wydarzenie odbędzie się 17 września 2019 roku w godz. 10:30-16:30 w Warszawie.

TRANSMISJA LIVE NA YOUTUBE:

Wolność gospodarcza jest jednym z głównych elementów państwa demokratycznego, gwarantującym jego rozwój i dobrobyt. Rodzina natomiast, jest podstawą zdrowego społeczeństwa. Dbając o te wartości chcemy zobligować polskich polityków do odpowiedzialnej i konsekwentnej realizacji deklaracji przedwyborczych. Wierzymy w to, że wciąż jest możliwa dyskusja różnych opcji politycznych i światopoglądowych dla dobra wzrostu polskiej przedsiębiorczości.

Przedsiębiorczość rodzinna jest „solą polskiej gospodarki”. To z nią związana jest przyszłość i dobrobyt naszego kraju. Ugrupowania polityczne prześcigają się w obietnicach w trwającym „roku wyborczym” wobec poszczególnych grup społecznych. Co typowe dla tej sytuacji, brakuje właściwej uwagi ze strony polityków wobec polskich przedsiębiorców, w tym przede wszystkim wobec przedsiębiorców rodzinnych. Aby polscy przedsiębiorcy mogli skutecznie konkurować ze swoimi zagranicznymi rywalami, potrzebne jest stworzenie warunków do akumulacji wiedzy i kapitału przez pokolenia. Pokolenie założycieli zaczyna powoli odchodzić. Czy bieżąca polityka stwarza szanse, czy raczej zagrożenia dla długookresowego istnienia? Uważamy, że okres przedwyborczy, to właściwy moment by zaznaczyć w debacie publicznej obecność i wartość firm rodzinnych dla Polski i polskiej gospodarki.

DEBATA POLITYCZNA pt. „Wspólne dobro – czy i jak rozwijać firmy rodzinne z korzyścią dla Polski i Polaków”, z udziałem przedstawicieli czołowych ugrupowań politycznych (ostateczna lista zostanie przedstawiona w najbliższym czasie). Moderatorem debaty będzie Marek Tejchman – zastępca redaktora naczelnego Dziennika Gazeta Prawna. Główna idea debaty polityków to publiczne przedstawienie stanowiska ugrupowań politycznych startujących w wyborach do polskiego parlamentu wobec problemów i najważniejszych wyzwań stawianych przez środowisko polskich firm rodzinnych. Do udziału w debacie zostali zaproszeni:

  • Dariusz Grabowski (PSL, Komitet Wyborczy PSL-Koalicja Polska)
  • Marcel Klinowski (PiS, Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość)
  • Magdalena Biejat (Lewica Razem, Komitet Wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej)
  • Jacek Wilk (Konfederacja, Komitet Wyborczy Konfederacja Wolność i Niepodległość)
  • Janusz Cichoń (Platforma Obywatelska/Koalicja Obywatelska, Koalicyjny Komitet Wyborczy Koalicja Obywatelska Po .N Ipl Zieloni)

PANEL EKSPERTÓW pt. „Czego potrzeba, aby polski biznes rodzinny był lokomotywą innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki?”, udział w którym wezmą przedstawiciele wiodących polskich organizacji pozarządowych i think tanków specjalizujących się w kwestiach gospodarczych. Formuła panelu będzie skonstruowana tak, aby zapewnić wielostronność poglądów z perspektywy różnych opcji politycznych. Dyskusję poprowadzi Tomasz Budziak – wiceprezes zarządu Stowarzyszenia IFR. Celem panelu eksperckiego jest przeanalizowanie wypowiedzi i deklaracji przedwyborczych polityków, a także rozwinięcie poruszonego tematu oraz poszerzenie dyskusji publicznej na temat roli polskich przedsiębiorców rodzinnych w życiu gospodarczym kraju. Swój udział w panelu potwierdzili:

  • Piotr Trudnowski (prezes Klubu Jagiellońskiego)
  • Zbigniew Gajewski (partner w THINKTANK Ośrodek dialogu i analiz)
  • dr Jarosław Kuisz (redaktor naczelny „Kultury Liberalnej”)
  • Róża Rzeplińska (prezeska Stowarzyszenia 61, założycielka MamPrawoWiedziec.pl)
  • dr Aleksander Łaszek (główny ekonomista i wiceprezes zarządu Forum Obywatelskiego Rozwoju)

Ze względu na formułę wydarzenie będzie miało charakter zamknięty. Dla wszystkich zainteresowanych zaplanowaliśmy transmisję on-line (Facebook oraz YouTube). Wydarzenie organizowane jest całkowicie pro bono, a jego głównym celem jest przeniesienie do przestrzeni publicznej dyskusji odnośnie przyszłości polskich firm rodzinnych.