Finanse

Postrach kredytobiorców – BIK

Postrach kredytobiorców - BIK
Postrach kredytobiorców - BIK

Czy jest możliwe życie bez pożyczek? Niestety, nie. Prawie każdy dorosły obywatel spłaca lub spłacał jakąś pożyczkę. Konsumpcyjny styl życia wiąże  się z kupowaniem nie tylko podstawowych rzeczy. Chcemy żyć wygodniej, mieć coraz lepsze rzeczy osobiste i wyposażenie wnętrz. Tego wszystkiego nie da się osiągnąć żyjąc od pensji do pensji. Aby kupić coś wartościowego, np.: samochód, komplet wypoczynkowy, czy nowy telewizor, trzeba zaciągnąć pożyczkę. Z różnych powodów nie każdemu udaje się spłacić zobowiązanie finansowe i  zostaje umieszczony w BIK-u.

Niechlubny rejestr

W dobie rozwoju gospodarczego i większej konsumpcji chętnie zaciągamy kredyty. Czasem ulegamy emocjom i chcemy kupić to, co w danym momencie zwróci naszą uwagę, choć nie mamy wystarczających środków na koncie. I wtedy pojawia się pomysł, aby zaciągnąć pożyczkę. Jednak zanim to zrobimy, należy przemyśleć swoje wydatki (opłaty i pieniądze „na życie”) i wtedy decydować, czy jesteśmy  w stanie spłacać raty. Efekty nieprzemyślanych decyzji kończą się zaległościami w spłacie pożyczki i umieszczeniem w BIK – to znaczy w Biurze Informacji Kredytowej, do którego dostęp mają banki i firmy pożyczkowe. Zła historia w BIK to praktycznie koniec marzeń o pożyczkach.

Kilka baz dłużników

W Polsce funkcjonuje kilka baz dłużników. Najpopularniejsze są pożyczki bez BIK i KRD. BIK to baza banków, choć korzystają z zawartych tam danych także niektóre instytucje finansowe. KRD to Krajowy Rejestr Długów – największy rejestr dłużników, z którego korzystają wszystkie firmy pożyczkowe i nie tylko. Trzecim co, do wielkości spisem dłużników jest BIG,  Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor Spółka Akcyjna. Z tego katalogu także korzysta wiele firm pożyczkowych. W praktyce jednak firmy pożyczkowe korzystają dość wybiórczo z baz dłużników. Klient może sprawdzić jakie bazy weryfikuje pożyczkodawca na jego stronie internetowej. Ograniczenie liczby sprawdzanych baz wiąże się z kosztami – dostarczanie informacji przez bazę jest odpłatne. Pożyczkobiorcy mogą mieć różne historie w poszczególnych bazach, np.: złą  w KRD, a dobrą w BIK-u. Informacje poszczególnych baz mogą być sprzeczne i dlatego warto sprawdzać,  w jakim rejestrze dana firma pożyczkowa weryfikuje potencjalnych klientów.

Sprawdzanie w bazach

W zasadzie każda firma pożyczkowa sprawdza klienta w jakiejś bazie, jednak nie weryfikuje wszystkich rejestrów. Pożyczkodawcy online często udzielają pożyczek pomimo obecności danej osoby w bazie. Dla firm pożyczkowych ważniejsze są realne możliwości spłaty pożyczek, czyli osiągany dochód, a nie rejestry, które dotyczą dawnej sytuacji klienta.  Trzeba pamiętać, że oferty pożyczki bez baz dla osób z zajęciami komorniczymi są mniej atrakcyjne niż dla pozostałych klientów.

Pożyczki bez baz przyjęły się w Polsce i są szansą dla osób, które nie mają zdolności kredytowej na wyjście z trudnej sytuacji finansowej.  Zła historia w BIK nie musi przekreślać szansy  realizację planów, czy szansy na spłatę innych zobowiązań i pozbycie się problemów finansowych.

Więcej można znaleźć na stronie coolfinance.pl

Dodaj komentarz

Kliknij, aby skomentować!