>

O Bitcoin huczy cały internet. Wszyscy wiedzą, że istnieje i ile kosztuje, ale ile osób tak naprawdę zdaje sobie sprawę z tego czym tak naprawdę jest ta kryptowaluta i w jaki sposób odniosła ona taki sukces.

Kryptowaluta – co to jest?

Zanim zaczniemy mówić o bitcoinie musimy objaśnić sobie czym jest kryptowaluta. By zrozumieć jak działa bitcoin musimy poznać standardową definicję kryptowaluty.

Kryptowaluta – słysząc to pojęcie najczęściej myślimy, że kryptowaluta to po prostu wirtualne pieniądze. Poniekąd jest to prawda, jednakże znaczenie tego słowa jest o wiele większe. Kryptowaluty to przede wszystkim system sieci peer-to-peer. Oznacza to system w pełni rozproszony, nieposiadającej centralnej jednostki, organizacji lub miejsca, które go kontroluje. System ten bazuje na kryptografii, stąd też wzięła się nazwa – kryptowaluta. Stan jej posiadania związany jest z poszczególnymi portfelami (węzłami systemu*) w taki sposób, aby kontrolę nad danym portfelem miał wyłącznie posiadacz odpowiadającego mu klucza prywatnego.

*Użytkownicy sieci, a w zasadzie ich komputery, są głównymi węzłami sieci, przez które następuje wymiana transakcji, ich autoryzacja oraz obliczanie.

Z racji tego, iż kryptowaluty działają na systemie P2P oraz oprogramowaniu Open Source dosłownie każdy może stworzyć własną kryptowalutę.

Obecnie najbardziej znaną oraz jednocześnie najdroższą walutą jest Bitcoin. Jego wartość na dzień dzisiejszy 07.12.2017 wynosi $14718. Rok temu Bitcoin kosztował $766. Według wielu prognoz można wywnioskować, że Bitcoin będzie nadal rósł w tak zaskakującym tempie.

Inne znane istniejące kryptowaluty:

 • Polcoin – PLC (polska kryptowaluta),
 • Unobtanium – UNO,
 • Cryptogenic Bullion – CGB,
 • Philosopherstone – PHS,
 • RadioactiveCoin – RAD,
 • SherlockCoin – SHC,
 • ThorCoin – THOR,
 • HomoCoin – HOMO,
 • LoveCoin – LOVE,
 • WikiCoin – WIKI,
 • FuckCoin – FKC,
 • oraz wiele, wiele innych.

Bitcoin – co to jest?

BTC jest pierwszą walutą cyfrową na świecie. To innowacyjna waluta, która nosi miano zdecentralizowanej, czyli takiej bez centralnej instytucji emisyjnej. Jest całkowicie niezależna od banków, instytucji oraz rządów. Waluta ta nie zna żadnych granic, dostępna jest wszędzie tam gdzie jest internet. Przelew wykonany w tej walucie trafia na konto odbiorcy błyskawiczne, nie ograniczają go żadne transze wychodzące oraz przychodzące.

Bitcoin jest walutą opartą o matematykę i kryptografię, co sprawia, że jest to waluta całkowicie bezpieczna. Nie można jej „dodrukować”, sfałszować czy zablokować. Posiadając w swoim wirtualnym portfelu Bitcoina nie musimy się obawiać, że jakaś siła wyższa nam go zabierze (sąd, bank, małżonek, itd.). Ta kryptowaluta jest również odporna na inflację, ponieważ istnieje ograniczona ilość Bitcoinów i wynosi ona 21 milionów. Warto pamiętać o tym, że jest to waluta podzielna aż do 8 miejsc po przecinku, co oznacza, że jeżeli waluta ta wejdzie w życie na 100% to nie musimy obawiać się, że w sklepie nie dokonamy zwykłych zakupów za Bitcoina.

Bitcoin jest walutą anonimową. Co prawda wszystkie transakcje są jawne i można na bieżąco śledzić przepływ Bitcoinów, jednakże nie wiadomo kto zrealizował przelew oraz kto go otrzyma.

Zalety Bitcoina

 • Transakcje realizowane są w tempie błyskawicznym. Oznacza to, że wysyłając pieniądze np. z Polski do Angoli nie musimy czekać kilka dni na to, by Bitcoin znalazł się w portfelu odbiorcy.
 • Prowizje oraz opłaty za realizację przelewu są bardzo niskie. Dla porównania – przelew zagraniczny SWIFT w banku może kosztować od 20 do 400 zł.
 • Wszystkie transakcje są całkowicie anonimowe. Nie ma możliwości, by ktokolwiek dowiedział się kto zlecił oraz kto otrzymał przelew.
 • System P2P nie ma właściciela oraz zarządcy, przez co nie ma możliwości by ktokolwiek zablokował nasze konto oraz Bitcoiny, które się na nim znajdują.
 • Bitcoin jest odporny na inflacje ze względu na ograniczoną ilość Bitcoinów na rynku.
 • Wartość Bitcoina nie jest w żaden sposób zależna od twórcy tej kryptowaluty oraz od żadnego banku czy instytucji.
 • Nie ma możliwości cofnięcia transakcji. Oznacza to, że jeżeli otrzymamy płatność to nie ma opcji, by zleceniodawca wycofał swój przelew. Dzięki temu sprzedaż w internecie jest bardzo bezpieczna.
 • Obsługa Bitcoina jest banalnie prosta. Nie musimy się nigdzie rejestrować, podawać danych, podpisywać umów.. nic! Wystarczy założyć własny portfel i tyle!

Sukces Bitcoina

W tym punkcie zastanowimy się dlaczego Bitcoin odniósł tak wielki sukces. Ciężko jest tak naprawdę stwierdzić co jest tego przyczyną. Na pewno ogromny wpływ na popularność tej kryptowaluty miał rozwój internetu oraz fakt, iż ludzie mieli już dość stałego nadzoru rządu oraz banków nad ich pieniędzmi. Bitcoin zapewnił nam względną anonimowość oraz bezpieczeństwo. Istnieje kilka teorii mówiących o tym, że do sukcesu Bitcoina w znacznym stopniu przyczynił się… czarny rynek w sieci anonimowej TOR. Silk Road, bo o tym mowa to internetowa platforma aukcyjna działająca we wspomnianej sieci TOR. Większość oferowanych produktów na Silk Road była nielegalna, a płaciło się za nie właśnie Bitcoinami. Handlowano na niej przede wszystkim narkotykami, nawet w hurtowych ilościach. Silk Road w czasach świetności nazywany był narkotykowym Amazonem. Dzięki kryptowalucie Bitcoin wszyscy użytkownicy mogli bezpiecznie przesyłać między sobą pieniądze. Takim osobom ciężko było cokolwiek udowodnić. O twórcy Silk Road przeczytać można wiele ciekawych i tym samym okrutnych rzeczy. Według doniesień okazuje się, że twórca tego portalu niejednokrotnie zlecał gangom zabójstwa w zamian za Bitcoiny. Ross Ulbricht skazany został na karę dożywocia za pranie brudnych pieniędzy, hakerstwo oraz pomocnictwo w handlu narkotykami. Mówi się, że to właśnie ten narkotykowy Amazon przyczynił się do sukcesu Bitcoina. Ciężko stwierdzić czy jest to prawda, ale jednego nie można zaprzeczyć – na pewno spopularyzował anonimowe płatności za pomocą tej waluty.