>

Wiele osób myśli o założeniu własnej firmy. Niestety często zdarza się tak, że właśnie te osoby nie mają jednak żadnego ciekawego pomysłu na biznes. W dzisiejszym artykule zaprezentuję Wam 10 pomysłów na otworzenie i rozwinięcie własnej przedsiębiorczości.

Zanim zaczniemy

Pamiętajmy o tym, by robić to, co się naprawdę lubi. W innym przypadku nasz zapał do pracy zakończy się równie szybko, jak się zaczął. Osoba kochająca prace manualne, która w wolnych chwilach zajmuje się szyciem skarpetek nijak się sprawdzi w serwisowaniu sprzętu komputerowego. Każdy przedstawiany przeze mnie pomysł będzie dotyczył różnych branż, dzięki czemu każdy znajdzie tutaj coś dla siebie (no może nie każdy;) ).

Z czym się wiąże prowadzenie własnej firmy?

Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się przede wszystkim z niezależnością. W momencie uruchomienia firmy staje się ona naszym głównym źródłem dochodu. Dodatkowo to, ile zarobisz zależnie jest tylko i wyłącznie od Ciebie.

Bycie swoim szefem niesie ze sobą wiele innych korzyści. Po pierwsze nikt nie patrzy na naszą pracę i nas nie ocenia. Stres oczywiście dalej będzie nam towarzyszył, ale na pewno nie taki sam, jakbyśmy pracowali na przykład w korporacji. Wielu z nas, w tym niestety ja, doświadczyło tego, że dzień w pracy zależny był od humoru managera lub szefa. Powiem kolokwialnie – to jest czyste chamstwo. Przychodzisz do pracy zrobić swoje, porozmawiać z ludźmi, zarobić pieniądze dla siebie i dla firmy, a przyjdzie osoba zarządzająca zespołem i wszystko psuje swoim złym humorem i nastawieniem. Takie są realia. Nie ma się więc czemu dziwić, że każdego roku w Polsce otwieranych jest coraz więcej przedsiębiorstw. Ludzie wolą pracować na własną rękę. Taka niezależność, pomimo tego, że jest sporym obowiązkiem, jest czymś cudownym. Wszystko, co robimy zależne jest tylko od nas. Mówię to w oparciu o własne doświadczenie.

Firma pomimo wielu korzyści niestety też ma swoje wady. Wydają się one być naprawdę straszne na samym początku, jednak z upływem czasu i zdobywaniu doświadczenia w organizacji wszystko będzie łatwe. Wielu ludzi przeraża sam fakt zakładania firmy. Obecne przepisy się zmieniły i proces ten jest o wiele łatwiejszy w wykonaniu. Posiadając podpis elektroniczny (można go założyć przez bank) zakładanie firmy ogranicza się do wypełnienia wniosku w internecie oraz wizyty w US, w którym zostawimy np. papierek VAT-R jeżeli chcemy zostać płatnikami VAT. Wszystko zajmuje maksymalnie jeden dzień roboczy.

Działalność gospodarcza to również obowiązki. Już po pierwszym miesiącu prowadzenia firmy spotkamy się z koniecznością płacenia podatków. Warto do pomocy zatrudnić dobrą księgową, która będzie nam przypominała o płatnościach oraz liczyła podatki na podstawie aktualnych stawek.

Jeżeli nadal myślisz o założeniu firmy to zapraszam Cię do dalszej części tego artykułu, w której przedstawię 10 pomysłów na własny biznes.

10 pomysłów na ciekawy biznes

Hand-made

Produkty ręcznie wykonane są coraz bardziej popularne w Polsce. Kupić możemy dosłownie wszystko – torebki, rękawiczki, naszyjniki, kolczyki, szaliki, figurki, itd. Jeżeli rękodzieło to Twoja pasja to właśnie masz świetny pomysł na biznes. Produkcja hand-made nie wymaga sporego nakładu finansowego. Wystarczy kupno niezbędnych elementów potrzebnych do stworzenia czegoś unikalnego i tyle! Kluczowym elementem jest promocja własnego biznesu. Przy wypełnianiu wniosku o założenie firmy musimy podać kody PKD. Zadbajmy o to, byśmy mogli prowadzić sprzedaż detaliczną. Teraz droga wolna! Sprzedajmy swoje produkty dosłownie wszędzie – w internecie oraz stacjonarnie, np. na kiermaszach.

Gastronomia

Jeść lubi każdy. Jeżeli kochasz spędzać czas w kuchni i uważasz, że Twoje zapiekanki/bułki/kanapki/soki/itp. są przepyszne to spróbuj na tym zarobić. Popularne ostatnimi czasy są tak zwane food trucki. Zakup pojazdu gotowego do dystrybucji żywności kosztuje około 60 tysięcy złotych. To dużo, ale zarobić można o wiele więcej. Świetnym przykładem jest firma Pasibus. Jeszcze jakiś czas temu mieli oni tylko jednego food trucka we Wrocławiu obok galerii Arkady. Dzisiaj mają kilka punktów sprzedażowych, w tym normalnych stacjonarnych sklepów, między innymi w Arkadach oraz Wroclavii we Wrocławiu. Właściciel planuje rozwój na całą Polskę. Pasibusie – szacunek!

Usługi informatyczne

Nic, co związane z komputerem i internetem nie jest Ci obce. Świetnie! Masz więc szansę na to, by świadczyć profesjonalne usługi informatyczne. Wielu ludzi w Polsce nadal średnio sobie radzi z wykonywaniem podstawowych czynności związanych z obsługą komputera. Uwierzcie mi, że znam wielu ludzi nie radzących sobie z instalacją Windowsa 10. A co gdyby za takie coś skasować 100 zł? Instalacja i konfiguracja systemu to maksymalnie godzina pracy. 100 zł w godzinę robi wrażenie, prawda? Do tego możemy dodać czyszczenie z wirusów, formatowanie dysku bez utraty danych, naprawę sprzętu i inne.

Korepetycje

Czujesz się orłem z matematyki albo innego przedmiotu szkolnego? Uważasz, że świetnie przekazujesz wiedze? W takim razie pomóż osobom, które mają problemy w szkole. Zarówno w internecie, jak w „na podwórku” spotkać się możemy z opinią, że nauczyciele nie uczą odpowiednio dobrze. W dzisiejszych czasach naprawdę spora część uczniów potrzebuje dodatkowej pomocy. Jeżeli nie ogarniasz całek i pochodnych to skup się na młodszych ludziach, np. z gimnazjum.

Instruktor

Twoje hobby to jazda na nartach? A może lubisz pływać? Naucz tego innych! Nie mówię tutaj o założeniu własnej szkółki, bo to drogi biznes. Ogłoś się na portalach społecznościowych oraz ogłoszeniowych, że oferujesz taką usługę. Na pewno ktoś się zgłosi.

Fotografia

Twoja lustrzanka leży zakurzona na górnej szafce? Sięgaj po nią i zarób dobre pieniądze! Social media stale się rozwijają, i to w takim tempie, że nie jesteśmy w stanie tego ogarnąć. Ludzie chcą, by ich zdjęcia były jak najlepsze i wyróżniały się na tle innych. Mam znajomego, który zrobił z tego całkiem dochodowy biznes. Chętne osoby zgłaszają się do niego chcąc umówić się na sesję. Kolega ogarnia scenerię, bierze aparat, jedzie na spotkanie, robi kilka znakomitych zdjęć i tyle – kilka dych w kieszeni. Wraz z rozwojem możemy zainwestować we własne studio fotograficzne.

Copywriting

Jak myślisz, kto pisze specjalistyczne teksty na niektóre portale? Na pewno nie ich właściciele. Copywriter to tekściarz, który zajmuje się pisaniem tekstu na określony przez zleceniodawcę temat. Jeżeli masz rękę pisarza to śmiało zacznij pisać artykuły za pieniądze. Ktoś, kto może pochwalić się pokaźnym portfolio może liczyć zarobki rzędu 200 zł netto za tekst o długości 5 tysięcy znaków. Praca ciekawa, fajna i rozwojowa. Każdego dnia mamy styczność z różnymi dziedzinami, przez co zdobywamy ogromną wiedzę.

Kosmetologia

Teraz coś, co kobiety kochają najbardziej. Jeżeli masz pieniądze na inwestycję to zainwestuj je w kursy. Wiele popularnych marek organizuje indywidualne szkolenia z rzęs, makijażu oraz paznokci. Prowadząc własną działalność gospodarczą możemy wynająć lokal usługowy, kupić niezbędny sprzęt oraz zacząć zapraszać klientki. Z początku może być ciężko, ponieważ ludzie wolą doświadczonych pracowników, niż tych dopiero zaczynających. Warto więc na samym starcie zaproponować bardzo niskie ceny, nawet takie, by zwróciło się tylko za materiały. Z czasem, gdy wyrobimy sobie dobrą markę możemy zarabiać więcej, a i klientek będzie nam przybywało.

Sprzedaż na Allegro

Masz żyłkę handlowca i masz talent do tworzenia ciekawych opisów produktów. Śmiało zacznij handlować na popularnej platformie, jaką jest Allegro. Kupujesz taniej, sprzedajesz drożej. Warto zwrócić uwagę na to, na co jest aktualnie popyt. Warto kupować hurtowo, gdyż bardziej się to opłaci.

Franczyza

Ostatnim pomysłem na biznes jest franczyza, czyli świadczenie usług pod patronatem innej, popularnej firmy. Przykładem franczyzy jest sklep Żabka. Wystarczy zainwestować około 30 tysięcy złotych i będziemy mieli własny sklep. Z korporacją rozliczamy się na podstawie prowizji. To ciekawy sposób dla kogoś, kto chciałby prowadzić własny punkt sprzedażowy nie martwiąc się o promocję.

Podsumowanie

Pomysłów na biznes jest tak naprawdę wiele i wszystko zależy od naszej wyobraźni. Powyżej przedstawione propozycje to tak naprawdę kropla wody w oceanie. Zachęcam Was do spisania wszystkich pomysłów na kartkę, przeanalizowanie wad i zalet danego pomysłu i wybranie tego, który okaże się najlepszy.

 

Życzę Wam wszystkim powodzenia!