>

Kilka dni temu opisywałem jak wygląda biznes na YouTube. Dzisiaj przedstawię Wam coś podobnego – Twitch.tv. Jak wygląda zarabianie na transmisji wideo? Ile można zarobić? Jak zacząć streamować? Na te wszystkie pytania odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Twitch.tv – co to w ogóle jest?

Twitch to najpopularniejsza platforma służąca do prowadzenia transmisji na żywo. Od niedawna twórcy mogą również wrzucać swoje filmy na kanał, przez co Twitch staje się coraz bardziej podobny do YouTube. Jakiś czas temu ten serwis został wykupiony przez internetowego giganta – Amazon. Platforma streamingowa stale się rozwija oferując swoim użytkownikom nieograniczone możliwości.

Jak zacząć streamować?

Cały proces jest bardzo prosty, jednakże niektóre osoby mogą napotkać niewielkie przeszkody. By móc transmitować swoją rozgrywkę z gry będziemy potrzebowali sprzętu dobrej jakości. Słabe komputery nie poradzą sobie pod względem wydajnościowym. Drugim warunkiem jest szybkie łącze internetowe. Twitch zaleca, by prędkość uploadu wynosiła co najmniej 5mbs, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by streamować z mniejszym uploadem. Niestety w takie sytuacji ucierpi na tym jakość materiału.

Jeżeli spełniamy dwa powyższe warunki to możemy śmiało zacząć swoją przygodę ze streamingiem. Prócz dobrego PC-ta oraz internetu będziemy potrzebowali specjalnego oprogramowania. Najpopularniejszym programem dla streamerów jest OBS Studio. Za jego pomocą możemy przechwycić obraz z gry, na ekran dodać grafikę i przede wszystkim – wysłać to na Twitcha.

Kolejnym krokiem jest rejestracja w serwisie.

Rejestracja w Twitch.tv

Po poprawnej rejestracji musimy odpowiednio skonfigurować OBS. Konfiguracja OBS-a wymaga poświęcenia chwili czasu, dlatego odsyłam do szczegółowego poradnika jak to zrobić krok po kroku.

OBS – Poradnik konfiguracji

To tyle! Od tego momentu możemy pokazywać innym swoją rozgrywkę.

Jak zarabiać na Twitch.tv?

Wiemy już czym jest ta platforma i jak zacząć streamować. W tym akapicie przejdę do najważniejszego punktu całego tego artykułu, czyli zarabiania na streamowaniu.

Zanim omówię jak wygląda praca na Twitchu muszę wspomnieć o czymś niezwykle ważnym. Zanim zaczniemy zarabiać na subskrypcjach musimy zostać partnerami. By nimi zostać administracja serwisu musi dokładnie przeanalizować nasz kanał – treść, opisy, zasięgi, itd. Warto starać się o partnerstwo, gdy osiągniemy kilkaset followersów (osób, które polubiły nasz kanał) i gdy nasze transmisje za każdym razem ogląda co najmniej kilkadziesiąt osób. Jeżeli poprawnie przejdziemy przez weryfikację to zostaniemy partnerami Twitcha. Od tego pory będziemy zarabiać na subskrypcjach.

Ile zarabia się na subskrypcjach?

Jeżeli ktoś zdecyduje się zostać naszym stałym widzem, to podstawowa opłata wynosi $5. My, jako partnerzy, otrzymujemy z tego 50%, czyli $2,5. Płatność naliczana jest każdego miesiąca, przez co możemy sobie tym stworzyć dobry, pasywny dochód. Istotne jest, by widz dostawał coś w zamian. Warto zaprojektować ciekawe ikonki, których używa się na czasie. Dostęp do nich mają tylko subskrybenci. Takie osoby mają również specjalną odznakę na czacie, przez co każdy widzi, że są oni stałymi widzami. Warto organizować również konkursy dla subów, gdyż zatrzyma to ich przy nas.

Najwięksi giganci na Twitchu mają od 10 tysięcy do 15 tysięcy subskrypcji, co przekłada się na zarobek rzędu 25-37,5 tysięcy dolarów każdego miesiąca.

Dotacje na Twitchu

Drugą metodą na zarabianie na tej platformie są dotacje, tzw. donejty. Widz w dowolnym momencie może przesłać twórcy pieniądze w formie darowizny. Znany wszystkim Pashabiceps podczas jednego streama otrzymał donejty na 15 tysięcy dolarów. Z reguły widzowie wysyłają twórcom kwoty rzędu kilku złotych, ale zdarzają się również większe, dużo większe liczby.

Kontrakty

Jeżeli jesteśmy partnerami, a nasze transmisje oglądane są przez setki lub tysiące osób to mamy szansę na pozyskanie sponsorów. W zamian na przykład za dodanie loga danej firmy do naszego streama możemy otrzymać przyzwoite wynagrodzenie. Jakiś czas temu producent popularnego energy drinka – Monster, zainwestował w reklamę właśnie na Twitchu. Największym twórcom firma ta wysłała podświetlane lodówki, dużą ilość ich napojów, oraz przede wszystkim – pieniądze. W zamian ci właśnie twórcy na swoich overlayach (nakładka graficzna na streamie) umieścili logo firmy Monster.

Podsumowanie – czy warto streamować?

Jeżeli kochamy grać i mamy taką możliwość to tak. Prócz sposobu na zarobek jest to świetna opcja, by poznać wielu ciekawych ludzi i nawiązać z nimi kontakty. Streamerzy, który odnieśli sukces mogą pozwolić sobie na rzucenie zwykłego etatu. Zarabiają tyle, że nie muszą pracować w normalnej pracy. Lubisz grać, masz całkiem dobry sprzęt i internet? Spróbuj. Nic tym nie stracisz, a możesz zyskać nowych znajomych oraz przede wszystkim – nową pracę. Mam nadzieję, że sukcesywnie odpowiedziałem na pytanie „Jak zacząć streamować”.